Hamilelikte kahverengi kanama tehlikeli midir?

Hamilelikte ne zaman kanama olacağı önceden anlaşılabilir mi?
Hamilelikte ilk aylarda veya son aylarda kanama olacağını önceden muayene veya ultrason ile anlayabilmek mümkün değildir. Özellikle ilk aylarda gebeliğin takibi ve ultrasonları tamamen normal izlenirken sonraki haftalarda aniden kanama başlar, bu kanamalara neden olan sebebi önceden görmek mümkün değildir. Nadiren hematom, plasenta previa vb. anormal durum olan gebeliklerde bu anormallikler ultrasonda görülür ve önümüzdeki haftalarda buna bağlı kanama olabileceği tahmin edilebilir ancak bunlar nadir durumlardır, kanamaların çoğunda bu tür önceden şüphe yartacak bir durum izlenmez.

Hamilelikte kanama yaşayanlar sonraki hamileliklerde de yaşar mı?
Hamilelikte olan kanamaların çoğu tekrarlayıcı bir etkene bağlı değildir, bu nedenle sonraki gebeliklerde de tekrarlaması ve gebeliği tehlikeye sokması konusunda endişeye gerek yoktur. Raslantısal olarak sonraki gebeliklerde tekrarlama olabilir, bu durumda önlem ve tedaviler aynı şekilde uygulanacaktır.

Hamilelikte kahverengi kanama tehlikeli midir?
Kahverengi kanama genellikle kanamanın azaldığını ve içeride biriken eski kanın dışarı aktığını gösterir. Kırmızı kanama olması daha aktif ve yeni bir kanama olduğunu gösterir. Kanama ne kadar kırmızı ise ve miktarı fazla ise o kadar tehlikelidir genellikle. Kahverengi, sarı, az miktarda olan ve yapışkan akıntı gibi kanama görülmesi daha az tehlike işaretidir.

Hamilelikte kanamayı durdurmak için ne yapılır?
Kanaması olan hamileler öncelikle evde veya hastanede yatak istirahatine alınır ve çalışıyorlarsa kanama bitene kadar genellikle çalışmalarına izin verilmez. Kanamayı azaltmak için tablet şeklinde ağızdan veya serum şeklinde damardan veya iğne şeklinde kalçadan yapılan bazı ilaçlar uygulanabilir. Hastalar doktor tavsiyesi olmadan asla hiçbir ilacı veya doğal tedavi diye lanse edilen maddeleri kullanmamalıdır. Doğal bitki ilacı diye satılan maddeler, otlar, kürler, soğanlar, çaylar vb. maddeler kanama konusunda hiçbir fayda sağlamadığı gibi sakıncalı sonuçlara da neden olabilir. Hastalar doktor takibi ve önerileri dışında sadece istirahatlerine dikkat etmeli, bunun dışında kendi kendilerine bir uygulama yapmamalıdır.

Leave a Reply